vvv
  -
MAIN
bibl
bibl
    Z dniem 1 kwietnia 2009 r. Miejska Biblioteka Publiczna realizuje zadania
Biblioteki Powiatowej
dla powiatu ostrowskiego.


e - KSIĘGOZBÓR
--


80 LAT BIBLIOTEKI
80lat
O BIBLIOTECE
bibl
HISTORIA ZIEMI OSTROWSKIEJ
HISTORIA ZIEMI OSTROWSKIEJ
Wszystkich wejść
Otrzymaliśmy
701002
odsłon strony od Grudzie? 2005
mdabrowska
MARIA DĄBROWSKA        Maria Dąbrowska, z Szumskich urodziła się 6 X 1889r w Russowie pod Kaliszem. Pochodziła z zubożałej rodziny ziemiańskiej. Ojciec Dąbrowskiej, powstaniec 1863r, był administratorem majątków ziemskich. Po zakończeniu nauki w prywatnych polskich szkołach średnich w Kaliszu i w Warszawie studiowała nauki przyrodnicze oraz socjologię i filozofię w Lozannie. Od 1908r studiowała w Brukseli, gdzie uczestniczyła w działaniach niepodległościowych polskiej młodzieży.

Wcześnie poświęciła się działalności społecznej i publicystycznej, a zwłaszcza propagowaniu społeczności. Od 1910r Dąbrowska publikowała artykuły w „ZARANIU”, „PRAWDZIE”, „TYGODNIKU POLSKIM”, „SPOŁEM”.

W 1911r wyszła za mąż za emigracyjnego działacza PPS Mariana Dąbrowskiego. W 1913r przebywała w Londynie jako stypendystka Towarzystwa Kooperatystów. W tym też roku opublikowała pierwsze opowiadanie pt. „We Francji... ziemi cudzej”. Podczas I wojny światowej była związana z ruchem ludowym i niepodległościowym. Po odzyskaniu niepodległości pracowała w Ministerstwie Rolnictwa. Brała czynny udział w organizowaniu oświaty ludowej i robotniczej, w ruchu spółdzielczym, w działalności Związku Zawodowego Literatów Polskich, a także w życiu publicznym.

Od 1917r związała się na stałe z Warszawą, gdzie przebywała także podczas okupacji, biorąc udział w podziemnym życiu kulturalno-oświatowym.

xx

     Twórczość literacką rozpoczęła opowiadaniami poświęconymi tematyce spółdzielczej i młodzieżowej, są to zbiory „Dzieci ojczyzny” i „Gałąź czereśni”. Pierwszą książką, która zwróciła uwagę krytyki, był zbiór opowiadań „Uśmiech dzieciństwa”, poprzedzający wraz z tomem „Ludzie stamtąd” prawie dziesięcioletni okres pracy nad cyklem powieściowym „Noce i dnie”. Do 1939r opublikowała jeszcze zbiór opowiadań „Znaki życia”. Po wojnie wydała tom nowel „ Gwiazda zaranna”, zawierający m.in. „Na wsi wesele” i „Trzecią jesień” oraz rozpoczęła pracę nad powieścią „Przygody człowieka myślącego” (nie ukończona, wydana po śmierci pisarki w 1970r)

xx      Maria Dąbrowska wydała liczne artykuły i rozprawy o pisarzach polskich i obcych, m.in. „Szkice o Conradzie”. Przez całe życie prowadziła dziennik, w którym zawarła bogaty opis swojego życia i swoich czasów, jest to 5 tomów „Dzienników” wydanych w 1988r.

     Zmarła 19 V 1965r w Warszawie.  


MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
W OSTROWI MAZOWIECKIEJ


PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL.
PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Powered by TURBO NUKE PL

Tworzenie strony: 0.06 sekund