vvv
  -
MAIN
bibl
bibl
    Z dniem 1 kwietnia 2009 r. Miejska Biblioteka Publiczna realizuje zadania
Biblioteki Powiatowej
dla powiatu ostrowskiego.


e - KSIĘGOZBÓR
--


80 LAT BIBLIOTEKI
80lat
O BIBLIOTECE
bibl
HISTORIA ZIEMI OSTROWSKIEJ
HISTORIA ZIEMI OSTROWSKIEJ
Wszystkich wejść
Otrzymaliśmy
700996
odsłon strony od Grudzie? 2005
cccc

Historia BibliotekiPoczątki Biblioteki Miejskiej należy wiązać z Ludwikiem Mieczkowskim, burmistrzem miasta Ostrów Mazowiecka w okresie międzywojennym.


 Zgodnie z jego pomysłem do preliminarza budżetowego na rok 1928 wprowadzono zapis ‘Założyć bibliotekę i czytelnię miejską wstawić do budżetu 1.000 złotych na czytelnię i 2.000 złotych na bibliotekę’. Pierwszą siedzibą biblioteki były dwa pomieszczenia w ratuszu, zaś jej księgozbiór stanowiło 610 tomów. Liczba pozycji książkowych, a także czytelników stopniowo wzrastała i w 1939 roku jeszcze przed wybuchem wojny, biblioteka posiadała ponad 1000 książek, zaś liczba zarejestrowanych czytelników wynosiła 80.


Po wybuchu II wojny światowej, zbiory przeniesiono do budynku przy ulicy 3 Maja. Nie uchroniło to zbiorów przed znacznym zniszczeniem przez okres okupacji. Po wojnie ochroną tego, co zdało ocalić zajął się pan Adam Habel, organizator Powiatowej Biblioteki w Ostrowi Mazowieckiej.


Bezpośrednio po zakończeniu wojny utworzone zostały Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Aby jednostki mogły lepiej spełniać powierzone im zadania, w 1955 roku zdecydowano się na połączenie obu w Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną. W takiej postaci przetrwała ona do roku 1975, kiedy to w związku z reformą administracyjną i likwidacją powiatów, została przekształcona w Miejską Bibliotekę Publiczną.


Bieżąca działalność Biblioteki znajdowała uznanie nie tylko wśród czytelników, ale i wśród władz państwowych. 2 1976 roku Wojewoda ostrołęcki uhonorował MBP dyplomem za zajęcie II miejsca we współzawodnictwie bibliotek. Rok później Minister Kultury i Sztuki przyznał bibliotece miejskiej Dyplom Honorowy za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury.


W roku 1978, kiedy Biblioteka obchodziła jubileusz 50-lecia swego istnienia, nadano jej imię Marii Dąbrowskiej.


Obecnie Miejska Biblioteka Publiczna ponownie przeżywa swój rozkwit. Świadczą o tym zarówno zakupy wielu nowych pozycji książkowych, jak i rosnąca liczba osób aktywnie korzystających ze zgromadzonych zasobów.MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
W OSTROWI MAZOWIECKIEJ


PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL.
PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Powered by TURBO NUKE PL

Tworzenie strony: 0.05 sekund